E-learning
LMS Moodle
Moodle
Systém Moodle představuje efektivní způsob využívání informačních a komunikačních technologií ve vzdělávacím procesu. Z hlediska funkčnosti je možné Moodle popsat následovně:
- První funkce je vlastní prezentace a distribuce studijních materiálů, která má za úkol poskytovat studentům informace potřebné pro studium. Studijní materiály jsou uloženy přímo na serveru nebo je na ně odkazováno.
- Druhou funkci zajišťují komunikační nástroje, které slouží k interakci mezi studenty a pedagogy. Jedná se o diskusní fóra, chat, ankety, poznámky apod.
- Třetí funkcí jsou nástroje na administraci kurzů, sledování aktivit studentů a jejich výsledků, hodnocení studijních pokroků a testování výsledků výuky.
Všechny výše jmenované funkce nabízí univerzitní Learning Management System (LMS) Moodle, který je dostupný na adrese
https://moodle.czu.cz.
Moodle jako softwarový projekt
Moodle je neustále se vyvíjející projekt. Je to tzv. open source software (software s otevřeným kódem). Takový program je volně šiřitelný, lze jej dále upravovat a doplňovat, pokud se zachová jeho původní obsah a jsou respektována autorská práva. Moodle je nezávislý na platformě. Funguje na Unix, Linux, Windows, Mac OS X, Novell Netware a na jakémkoliv dalším operačním systému, který podporuje programovací jazyk PHP.
Vývoj Moodle na ČZU
Pilotní provoz LMS Moodle na ČZU byl zahájen v lednu 2007. Jednalo se o verzi 1.6.1. O rok později (8. ledna 2008) měl systém již 10 000 uživatelů. Počet založených kurzů dosáhl k tomuto datu čísla 445. V polovině února 2008 byl zahájen ostrý provoz a LMS Moodle začal být využíván téměř všemi fakultami. Jako poslední byly během pěti dnů převedeny kurzy technické fakulty, která do té doby provozovala vlastní instalaci Moodle. Tímto krokem došlo k finálnímu sjednocení celouniverzitního e-learningového prostředí.
Během následujících let byl Moodle na ČZU upgradován až na verzi 1.9.5.
V červnu roku 2011 bylo v aktuálním semestru 678 kurzů, 1668 kurzů dostupných studentům a celkem 3722 kurzů. V systému je k tomuto termínu evidováno 35109 uživatelů, z nich 13246 aktivních (v posledních 30 dnech). S kurzy pracuje celkem 855 pedagogů a pomáhá jim s tím 64 GAELPů.
Podle počtu uživatelů patří moodle.czu.cz mezi 300 největších LMS Moodle na světě.
Uživatelská struktura LMS Moodle
V rámci systému Moodle na ČZU byly definovány tyto uživatelské role:
- Student - Každý student ověřený podle přihlašovacích údajů ze systému IS Studium.
- Vyučující - Pedagog ověřený prostřednictvím systému Novell. Pedagog může mít v kurzu i roli studenta, pokud se do kurzu přihlásí jako student, nebo pokud je tak přiřazen GAELPem.
- GAELP - GAELP je pojem, který vznikl jako zkratka slov GArant ELektronické Podpory. Je to speciální role vytvořená na ČZU. Jedná se uživatele s právy vytvářet kurzy přidělovat oprávnění. Každá katedra má svého GAELPa, který se o tyto činnosti stará. Náplní práce GAELPa není vytváření obsahové stránky kurzů. (To provádějí vyučující.) GAELPy jmenují vedoucí kateder. Práva se GAELPům přidělují po absolvování školení a úspěšném zvládnutí testu prokazujícím odbornou způsobilost práce s LMS Moodle na ČZU.
- Administrátor - Administrátory jsou výhradně zaměstnanci Střediska podpory elektronického vzdělávání OIKT. Administrátoři řeší problémy systému, informují o stavu systému a podávají rady GAELPům. (Mimo jiné i prostřednictvím školení a pravidelných setkání GAELPů.) Poradenství pro vyučující poskytují primárně GAELPové. Poradenství pro studenty zprostředkovává oddělení Helpdesku OIKT.