Vědecká aktivita KEKO je zaměřena na společenstva a populace rostlin, bezobratlých živočichů i obratlovců a jejich využití z hlediska bioindikace, biodiagnostiky a ekologického monitoringu. Speciální pozornost je věnována imisním oblastem, krajině po těžbě nerostných surovin, chráněným a jinak cenným územím, problematice ekologických zátěží a toku cizorodých látek v ekosystémech.
Pedagogická činnost:
Katedra ekologie zajišťuje výuku studentů prezenčního a kombinovaného studia na Fakultě lesnické a environmentální a na ostatních fakultách ČZU v Praze v okruzích ekologie, (zoologie - FLE) ochrany přírody a ochrany životního prostředí. Děje se tak na úrovni bakalářské, magisterské i doktorandské. Každoročně jsou pro studenty organizovány úspěšné vzdělávací exkurze do tuzemska i zahraničí.
Výzkumná činnost:
Výzkumná činnost vychází z širokého profesního potenciálu katedry a promítá se do úrovně autekologické, demekologické i synekologické. Lze ji vymezit zejména následujícími okruhy problémů:
Vztah mezi změnou fragmentace a strukturou společenstev rostlin a živočichů v zemědělské krajině
Projevy a důsledky ekotonálního efektu
Metapopulační dynamika vybraných druhů rostlin a živočichů
Ztráta genetické diverzity ohrožených populací v důsledku fragmentace krajiny
Fenomén ekologických pastí v uměle vytvořených prostředích a rizika biotopových ostrovů
Modelování vlivu struktury krajiny na predaci a konkurenci: role alternativní kořisti a prostorové struktury biotopů
Změny druhové diverzity v různých typech agroekosystémů a identifikace druhů indikujících změny v prostředí
Vliv ekologické sukcese na strukturu a biodiverzitu společenstev
Význam různých forem rekultivací pro vznik a udržení cenných stanovišť z hlediska biodiverzity
Optimalizace porostní skladby malých lesních fragmentů v zemědělské krajině z hlediska druhové pestrosti ptačích a savčích společenstev
Význam přírodě blízkých lesů pro zachování biodiverzity, srovnání hospodářských a přírodě blízkých lesů
Metodika prognózního hodnocení efektivity sanačních a rekultivačních prací bodových ohnisek znečištění
Nové postupy umožňující identifikaci a kvantifikaci rizik spojených se zátěží prostředí
Vyhodnocení mimoprodukčních efektů různých metod rekultivací s přirozenou sukcesí
Změny charakteristik společenstev v průběhu sukcese na výsypkách
Mimoprodukční principy sanací a rekultivací
Udržitelné principy druhového managementu – management invazních druhů, vliv zvěře na ekosystémy zemědělské krajiny, změny struktury a úpravy biotopů v souladu s ekologickými nároky vzácných či jinak významných (klíčových) druhů, posilovací programy, regulace predátorů, metodika ochrany a managementu ohrožených (skupin) druhů
Monitoring ptačích populací v ČR
Mapování rozšíření ptáků v ČR
Zahraniční styky:
Jednou z nejvýznamnějších zahraničních aktivit katedry je organizace zahraničních exkurzí pro studenty FLE. Exkurze jsou organizovány již od roku 1996, ročně se uskuteční 2-3. Celkem bylo zatím realizováno 24 výjezdů do 27 států Evropy i mimo Evropu (Turecko, Maroko).
Náplní exkurzí je především odborný program zaměřený na poznání nejvýznamnějších biotopů navštívených oblastí a významných chráněných území.
Pracovníci katedry se také aktivně zapojují do programu Socrates/Erasmus, pro školní rok 2006/2007 je navázána spolupráce s univerzitami v Německu, Švédsku a Finsku – náplní je především spolupráce ve vědecko-výzkumné oblasti. Pro školní rok 2007/2008 se připravuje několik dalších smluv.