Katedra se řadí mezi nejstarší katedry na ČZU v Praze, zajišťuje výuku botaniky a fyziologie rostlin.
Zaměření:
Při řešení některých výzkumných úkolů spolupracuje katedra velice úzce s katedrou rostlinné výroby FAPPZ a také s Institutem tropického a subtropického zemědělství ČZU v Praze.
Významná je spolupráce s výzkumnými a dalšími pracovišti z ČR a také ze zahraničí, např.s Ústavem experimentální botaniky AV ČR, Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze - Ruzyni a Chmelařským institutem v Žatci.
Pokračuje též dlouholetá spolupráce s Doly Bílina a Doly Nástup Tušimice, v rámci níž se provádí floristická inventarizace před vlastní těžbou, a dále jsou posuzovány změny vegetace po těžbě a na výsypkách a hodnotí se kvalita rekultivačních výsadeb.
Pedagogická činnost:
Katedra botaniky a fyziologie rostlin zajišťuje výuku, celkem v 15 předmětech denního a v 6 předmětech kombinovaného studia v bakalářských a doktorských studijních programech na fakultách agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů a provozně - ekonomické a na Institutu tropického a subtropického zemědělství.
Výzkumná činnost:
Vědecko - výzkumná činnost pracovníků katedry je zaměřena na produkční a stresovou fyziologii rostlin, floristické, fytocenologické a taxonomické studie.
Katedra je zapojena do grantových projektů - GAČR, NAZV a také do řešení výzkumného záměru fakulty. Další výzkumné aktivity katedry jsou podporovány v rámci externích a interních grantů.
Dlouholetou tradici má na katedře pořádání odborných seminářů a konzultační a poradenská činnost pro širší veřejnost. Již tradicí se stává pořádání celostátního vědeckého semináře Vliv abiotických a biotických stresů na vlastnosti rostlin, pořádaného ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze - Ruzyni.
Zahraniční styky:
Katedra rozvíjí pracovní kontakty:
- s katedrou fyziologie rostlin SPU v Nitře
- s katedrou agrochemie Petrohradské státní zemědělské univerzity
- s INRA Toulouse.
Velmi důležité pro mobilitu studentů a pedagogů je uzavření smlouvy Socrates - Erasmus s katedrou agronomie a ekofyziologie INP ENSAT Toulouse.