Katedra jazyků vznikla v roce 1990, sloučením kateder slovanských a neslovanských jazyků.
Zaměření:
Katedra jazyků se v souladu se zásadami evropské jazykové politiky a strategickým rozvojem ČZU Praha soustřeďuje na přípravu odborníků schopných sledovat a studovat cizojazyčné materiály, získávat informace v cizím jazyce a používat jej ke komunikaci nejen v reálných situacích denního života, ale především života profesionálního. Pracovní tým KJ vychází ze skutečnosti, že jazykové dovednosti jsou jedním z nejdůležitější prvků pro vzájemné pochopení, evropskou integraci, zaměstnanost a mobilitu.
Pedagogická činnost:
Svou pedagogickou činností usilujeme o realizaci výše uvedených zásad tím, že pro vzájemné pochopení v rámci evropského regionu považujeme za nutné zachování výuky cizích jazyků v širší škále – je vyučována: angličtina, francouzština, italština, němčina, ruština, španělština, portugalština a čeština pro cizince. Kurzy se dělí do různých úrovní v souladu s Evropským referenčním rámcem a jsou doplňovány specializacemi pro jednotlivé fakulty ČZU. Studijní programy PEF s rozšířenou jazykovou výukou, které souvisejí s odborným jazykovým vzděláváním a s evropskou integrací, mají připravit studenty na studium v zahraničí, na aktivní účast na mezinárodních konferencích a jednáních a v konečné fázi na budoucí profese v zahraničních firmách a institucích. V rámci těchto specializací se uskutečňuje úspěšně přednášková činnost hostujících zahraničních profesorů a studenti se zúčastňují v hojném počtu 1-2 semestrálních stáží na zahraničních partnerských univerzitách. Výstupem těchto specializací je získání mezinárodního certifikátu. KJ zajišťuje dále intenzivní výuku francouzštiny ve studijním programu Evropská agrární diplomacie.
V současné době zajišťuje 33 – členný tým pedagogů výuku jazyků pro celou univerzitu, a to v řádné a kombinované formě, u 10 910 studentů a 780 doktorandů. Sylaby 107 nabízených předmětů jsou k dispozici na webové stránce ČZU.
Výzkumná činnost:
V oblasti vědy a výzkumu je katedra zapojena do řešení institucionálního výzkumu-pozornost je soustředěna na zpracovávání cizojazyčné odborné terminologie řešené ekonomické problematiky. Dále jsou realizovány úspěšné granty FRVŠ, MŠMTa programů EU.
Zahraniční styky:
Katedra vynakládá maximální úsilí na vytváření podmínek pro studentské a učitelské mobility v rámci programů Evropské unie, především pak programu SOCRATES / ERASMUS.
Studentská a učitelská mobilita je zajišťována realizací bilaterálních dohod KJ s partnerskými univerzitami:
* HU zu Berlin
* SUPAgro Montpellier
* UP Valencia
* EUEE Sevilla
* UP Madrid
* Instituto Politécnico do Porto
* University of Plymouth
* FH Niederrhein
Další aktivity:
Katedra jazyků prochází úspěšně výběrovým řízením v oblasti Lifelong learning programme ERASMUS a získává opakovaně grant Evropské komise a MŠMT, v jehož rámci se realizuje letní škola Erasmus Intensive Language Courses – Czech Language. První ročník se konal v srpnu a září 2002 a zúčastnilo se jej 24 studentů ze zemí EU (SRN, Francie, Finsko, Švédsko, Itálie). Od té doby jsou letní školy pořádány každoročně a zájem zahraničních studentů pravidelně přesahuje počty uchazečů, které můžeme do kurzu přijmout. Podstatně se též rozšířila národnostní bohatost studentů, kteří k nám přijíždějí prakticky ze všech členských i přidružených států EU.
* Vytváření výukového materiálu pro kombinované studium ve virtuálním prostředí.
* Zavádění nových studijních specializací souvisejících s odborným jazykovým vzděláváním a s evropskou integrací.
* V tomto směru je nadále nutná a prospěšná spolupráce s ostatními odbornými katedrami. Širší spolupráce je rozvinuta s katedrou řízení, katedrou zemědělské ekonomiky, katedrou humanitních věd, katedrou statistiky a katedrou ekonomických teorií.
* Katedra spolupracuje na vytváření curriculí odborného cizího jazyka na vysokých školách nefilologického zaměření, má zástupce v lingvistických mezinárodních institucích, v hlavním výboru České asociace evropských studií, v mezinárodní jazykové organizaci CERCLES, jehož stěžejním úkolem je v současné době příprava Evropského jazykového portfolia pro VŠ, které by mělo být v nejbližší budoucnosti nedílnou součástí osobních podkladů studentů, doktorandů a pedagogů VŠ pro účely mobility v rámci Evropské Unie.